Co robić kiedy dzwonił nieznany numer?

Data dodania: 02.12.2016


Wiele osób mówi o tym, że współcześni ludzie są w coraz większym stopniu przywiązani do urządzeń elektronicznych codziennego użytku. W kontekście tego, że pół dnia spędzamy przy komputerach i jak często siedzimy z nosem w telefonie wydaje się, że nie jest przesadą mówienie wręcz o uzależnieniu. Dlatego w sytuacji, kiedy widzimy połączenie z obcego numeru nie dziwi chęć jak najszybszego sprawdzenia kto i w jakiej sprawie próbował się z nami kontaktować. Jednak w tym przypadku czasami ciekawość, jak w przysłowiu, może być pierwszym stopniem do piekła. A zatem co robić kiedy dzwonił nieznany numer?  

Opcja 1: oddzwonić

Rozwiązanie jak najbardziej naturalne i instynktowne – jeśli ktoś do nas dzwonił wypadałoby po prostu w pierwszej wolnej chwili oddzwonić. O ile takie wyjście jest całkowicie logiczne i sensowne w przypadku, w którym znamy naszego rozmówcę i jego numer, o tyle w przypadku obcych numerów jest to o wiele bardziej ryzykowne.

Przede wszystkim nie znamy intencji takiego rozmówcy. Może to być równie dobrze zupełnie neutralna sytuacja – sprzedawca w sklepie internetowym, który chce się z nami skontaktować w sprawie zamówienia albo ktoś bliski, kto dzwoni z telefonu znajomego. Ale istnieje zagrożenie, że po drugiej stronie słuchawki jest oszust, któremu zależy wyłącznie na wyłudzeniu danych albo pieniędzy.

Opcja 2: zablokować

W takim razie może lepiej odciąć się od potencjalnych problemów i po prostu zablokować nieznane numery albo uniemożliwić kontakt z numerów zastrzeżonych? Z jednej strony zapewniamy sobie spokój, brak nękających telefonów i jakiegokolwiek zagrożenia. Ale wraz z odłączeniem się od różnego rodzaju źródeł zagrożeń uniemożliwiamy kontakt również tym osobom, które nie mają złych intencji, tak jak wcześniej wspomniany przedstawiciel e-sklepu albo ktoś znajomy.

Opcja 3: poczekać na ponowne połączenie

Kolejną możliwością jest po prostu cierpliwe oczekiwanie aż nasz tajemniczy rozmówca podejmie kolejną próbę nawiązania kontaktu. Ale tutaj również istnieje ryzyko, że za połączeniem stoi ktoś nieuczciwy. Jednak w przeciwieństwie do sytuacji, w której oddzwaniamy do takiej osoby, odbierając telefon nie narażamy się na naliczenie żadnych kosztów, a więc próby oszustwa bazujące na oddzwanianiu na automaty zarejestrowane na przykład w krajach afrykańskich spalą na panewce. Trzeba jednak wystrzegać się osób, które mogą podszywać się na przykład pod przedstawicieli instytucji finansowych albo policji i pod pretekstem ochrony naszych interesów i w celu prowadzenia dalszej rozmowy będą od nas wymagały podania wrażliwych danych osobowych.

Opcja 4: sprawdzić numer

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc sprawdzenie numeru przed podjęciem jakichkolwiek dalszych kroków. Można to zrobić na przykład w internetowych wyszukiwarkach czy bazach numerów. Portale tego typu powstają jako odpowiedź na coraz większą skalę oszustw telefonicznych i nękających połączeń z call center. Użytkownicy mogą nie tylko znaleźć informację o właścicielu takiego numeru, ale również przestrzec innych przed niebezpiecznymi połączeniami.

Szukasz informacji o nieznanym numerze? Sprawdź go na portalu kogo to numer.

BMW M5 tuning