Nieznany numer

Data dodania: 05.05.2017


Na pewno nie raz zdarzyło nam się, że dzwonił do nas nieznany numer. Pierwszym odruchem jest próba skontaktowania się z właścicielem numeru, w celu wyjaśnienia sytuacji. Jednak doświadczenie pokazuje, że oddzwanianie na obce numery nie zawsze kończy się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Wyjaśniamy, dlaczego nie powinniśmy oddzwaniać na nieznany numer.

Połączenia od nieznanych numerów mogą okazać się bardzo niewinną sprawą. Jeśli jesteśmy w trakcie poszukiwania pracy, a na wyświetlaczu naszego telefonu pojawi się nieznany numer, to prawdopodobnie jedna z firm, do których wysyłaliśmy CV próbuje się z nami skontaktować. Może się tak zdarzyć, że zmienialiśmy telefon komórkowy i zapomnieliśmy skopiować numerów z jednej karty na drugą i nasza książka adresowa jest pusta. Jednak jeśli nie spodziewamy się telefonu od nowego pracodawcy, a nasza lista kontaktów jest w pełni uzupełniona, musimy bardzo uważać na telefony od nieznanych numerów. Ostrożność jest wymagana, ponieważ osoby nawiązujące takie połączenia to najczęściej oszuści. Jak poznać, że próbuje się z nami naciągacz?

Takie osoby dzwonią zazwyczaj w późnych godzinach wieczornych, w nocy oraz nad ranem. Są to pory dnia, w których zazwyczaj nie odbieramy telefonu i oszuści nagminnie to wykorzystują. Wstajemy rano, widzimy nieodebrane połączenie, a następnie odruchowo oddzwaniamy. Takie postępowanie prowadzi do obciążenia naszego konta przez operatora wysokimi kwotami. Jednak na jakie numery musimy zwrócić szczególną uwagę? Najczęściej na naszych telefonach wyświetlają się zagraniczne numery z krajów egzotycznych. Są to miejsca, których międzynarodowe numery kierunkowe często są w pośpiechu mylone z numerami krajowymi. Może nam się wydawać, że kontaktuje się z nami telefon stacjonarny z Warszawy (+22), Płocka (+24) lub Olsztyna (+88), a w rzeczywistości nawiązujemy połączenie z Republiką Konga (+243), Wybrzeżem Kości Słoniowej (+225) lub Globalnym Systemem Satelitarnym (+881).

Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zapisać numer na czarnej liście w telefonie lub skontaktować się z operatorem sieci i poprosić o zablokowanie połączeń przychodzących z numerów międzynarodowych. Warto również dodać nieznany numer do bazy na stronie kogo-to-numer.pl, aby ostrzec inne osoby przed potencjalnym zagrożeniem. Na takiej stronie możemy również sprawdzić czy inne próbujące się z nami połączyć numery są bezpieczne.

Pamiętajmy, że jeśli potencjalny rozmówca ma do nas pilną sprawę, oddzwoni. Jeśli osoba po drugiej stronie jest autentyczna i wiarygodna nawiąże dłuższe połączenie, a nie tylko puści sygnał. Nie ryzykujmy, ani oddzwanianiem, ani wysyłaniem wiadomości do obcych osób. Zachowajmy ostrożność i nie odbierajmy połączeń z nieznanych numerów.