Kto może dzwonić z zastrzeżonych numerów?

Data dodania: 22.02.2017


Telefony towarzyszą nam obecnie każdego dnia, niemal przez całą dobę. Trudno się temu dziwić, skoro służą dziś nie tylko do rozmów, ale także do wielu innych rzeczy – od sprawdzania wiadomości, przez korzystanie z poczty mailowej, aż po gry i praktyczne aplikacje. Problem zaczyna się w momencie, w którym coraz częściej telefon staje się źródłem niepokoju i nerwów, szczególnie, gdy nie wiemy kto kryje się po drugiej stronie. Kto może dzwonić z zastrzeżonych numerów?

Osoby prywatne

Po pierwsze warto zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nas może zastrzec swój numer telefonu. W większości nowych urządzeń wprowadzenie takiego ustawienia nie zajmuje więcej niż kilka sekund i można tego dokonać całkowicie samodzielnie. Dlatego zastanawiając się kogo to numer powinniśmy mieć świadomość tego, że może to być zupełnie prywatna osoba, nawet ktoś, kogo znamy, a kto nie chce na co dzień dzielić się swoim numerem.

Telemarketerzy i call center

Kolejną grupę właścicieli zastrzeżonych numerów telefonów stanowią firmy call center. Telemarketing jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedziną biznesu, dlatego nie dziwi wzrost liczby połączeń, jakie wykonują pracownicy call center każdego dnia. Co więcej, większość tego typu telefonów wiąże się z możliwością zawarcia naprawdę korzystnej umowy, chociażby z dziedziny ubezpieczeń czy telekomunikacji.

Sprawdź także: Wypożyczalnia samochodów Szczecin

Z drugiej strony, jeśli nieznany numer pojawia się na ekranie naszego telefonu kilka razy dziennie z pewnością może to być przytłaczające i irytujące, tym bardziej, jeśli marketerzy proponują zupełnie nieinteresujące nas produkty i usługi.

Oszuści telefoniczni

Ale z telefonów korzystają także oszuści i wyłudzacze – zarówno ci działający bezpośrednio, jak i pośrednio. Oszustwa telefoniczne mogą przyjąć wiele form, od głośnego przekrętu na wnuczka, gdzie telefon jest jedynie medium, jakim posługują się oszuści, aż po wyłudzenia danych czy chociażby oszustwo metodą na strzałkę.

Stalkerzy i żartownisie

Kolejna grupa, która korzysta z zastrzeżonych połączeń to stalkerzy albo zwyczajni żartownisie. Są równie nieprzyjemni i uciążliwi, jak oszuści, ale rzadko kiedy ich działanie wiąże się dla ofiar ze stratą pieniędzy lub danych. Ale zdecydowanie nie można powiedzieć, że nieznany numer, który dzwoni do nas w nocy czy kilkukrotnie w ciągu dnia jest zupełnie niegroźny.

Jak sprawdzić kto dzwoni z prywatnego numeru

Jeśli zdarzają nam się połączenia z prywatnych numerów, a nie mamy pojęcia kto dzwonił warto przed podjęciem jakichkolwiek kroków sprawdzić kogo to numer. Można to zrobić bezpłatnie na portalach dostępnych w sieci – po wpisaniu numeru wyświetlają się komentarze innych osób, z których można dowiedzieć się z kim mamy do czynienia. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie padniemy ofiarą oszustwa i na przykład dodać taki numer do czarnej listy, tym samym blokując możliwość kontaktu.

Fado