Kariera marzeń, czyli praca w IT

Data dodania: 04.11.2016


Analitycy rynku pracy systematycznie badają sytuację w kraju i za granicą starając się ustalić jakie zawody cieszą się największym zainteresowaniem, gdzie można najwięcej zarobić i czy są to stanowiska perspektywiczne. Co ciekawe, istnieje jedna branża, w której odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi: tak. Jest to dla wielu kariera marzeń, czyli praca w IT. Co warto o niej wiedzieć?

Na pewno warto zacząć od rozprawienia się z mitem – informatyk to nie jedyne stanowisko, na jakim można pracować w branży IT. Cała dziedzina związana z technologią informacyjną jest na tyle rozbudowana, że można mówić o wielu specjalizacjach. Wśród pracowników IT można znaleźć między innymi: analityka danych, software developera, programistę, architekta lub testera oprogramowania.

W kontekście pracy w dziedzinie informatyki najgłośniej mówi się właściwie o dwóch kwestiach – wysokim popycie na tego typu specjalistów oraz imponujących wynagrodzeniach. Jak pokazuje praktyka, oba te założenia są jak najbardziej zgodne z rzeczywistością. Pensje pracowników branży IT regularnie pojawiają się na szczycie list najlepiej płatnych zawodów. Najczęściej o zatrudnienie najłatwiej w dużych ośrodkach miejskich, dlatego oferty pracy w Krakowie, Poznaniu czy Warszawie cieszą się taką popularnością wśród branży IT.

Podobnie wygląda sprawa z zapotrzebowaniem firm na pracowników IT – na niedoborze wykwalifikowanych kandydatów korzystają doświadczeni i kompetentni pracownicy, którzy mogą liczyć na pracę na preferencyjnych warunkach, między innymi w formie zdalnej lub z wieloma dodatkami pozafinansowymi.

Więcej o pracy w IT, w tym na przykład o roli kobiet w branży informatycznej przeczytacie na portalu: itpraca-wiadomosci.