Jak Internet ostrzega przed oszustami?

Data dodania: 06.12.2016


Świat pełen jest naciągaczy, którzy wykorzystają najmniejszą słabość człowieka, aby się na nim wzbogacić. Niestety, w wielu przypadkach aparat policyjny jest bezsilny, ponieważ oszuści działają wyjątkowo ostrożnie i przemyślanie. Wobec tego w niektórych przypadkach jesteśmy zdani na własny rozum. Ale czy rzeczywiście?

Internet to sieć, która jest ogromnym potencjałem dla oszustów. Jednak dzieje się w niej również wiele dobrego. Udzielają się ludzie, którzy chcą pomagać sobie nawzajem i ostrzegać przed nieuczciwymi lub natrętnymi działaniami innych osób. Dlatego powstają strony typu kogo to numer, które są bazą numerów telefonów, z którymi ktoś kiedyś doświadczył nieprzyjemnego kontaktu. Jeśli ktoś został oszukany albo był stale nękany przez konkretny numer, zamieszcza go na stronie, ku przestrodze innych. Dzięki temu, kiedy nie wiemy, kto dzwonił, możemy sprawdzić to w Internecie i ewentualnie od razu zablokować (co uniemożliwi takiej osobie ponowną próbę kontaktu). Mowa nie tylko o naciągaczach pieniężnych, którzy znajdują co bardziej wyrafinowane sposoby, aby namówić nas na podzielenie się swoimi pieniędzmi. Bardzo wiele przypadków to zboczeńcy albo ludzie z problemami psychicznymi, których ulubioną rozrywką jest wydzwanianie do nieznajomych albo wysyłanie smsów o dziwnych treściach. Takie osobniki nie muszą nas znać osobiście, aby się dodzwonić. Niektórzy wystukują numery losowo, inni pobierają dane kontaktowe np. z prywatnych aukcji internetowych.

Czasem jednak zdarzają się inne, pozytywne komentarze. Na przykład są ludzie, którzy pochopnie oceniają każdego telemarketera. Jeśli usłyszą w słuchawce przedstawiciela handlowego, od razu myślą: „chcą mnie naciągnąć”. Rzeczywiście, często słynne pokazy garnków kończą się obowiązkowym zakupem, ale są też inicjatywy, które naprawdę mają wydźwięk pozytywny. Niektóre firmy przeprowadzają krótkie szkolenia, inne prowadzą bezpłatne badania. Przy czym jeśli ktoś nie ma na nie ochoty, dziękują i się bezzwłocznie rozłączają. Na portalach takich jak kogo-to-numer możemy znaleźć informacje o takich instytucjach. Nie należy bać się wszystkich kontaktów telefonicznych, które nam chcą coś zaoferować.

Jeśli mamy jakieś doświadczenia z nieznanymi numerami, warto jest je umieszczać na takich portalach. Dzięki temu nie tylko my będziemy na nich korzystać, ale także inni ludzie, którzy nie wiedzą, kto dzwonił na ich telefon. Warto pomagać sobie nawzajem, szczególnie w tych sferach, w których prawo i policja rozkładają ręce. Często znalezienie takiego oszusta jest niemal niemożliwe, natomiast o wiele łatwiej jest podzielić się informacją o kontakcie z nim i, na zasadzie profilaktyki, nie dawać mu szansy na kontakt poprzez zablokowanie numeru.

teilfolierung NRW