Czym są numery premium?

Data dodania: 28.11.2016


Co jakiś czas przychodzą do nas sms-y zachęcające do wzięcia udziału w konkursie znanego radia albo w loterii pieniężnej. Uczciwe instytucje zawsze zaznaczają, jaki jest koszt takiej wiadomości. Dzięki temu wiemy, jaką kwotę ryzykujemy i czy w ogóle chcemy wziąć w tym udział. Do wysyłania takich smsów wykorzystywane są tzw. numery premium, za które zawsze musimy dodatkowo płacić, jeśli nawiążemy kontakt. Według prawa jest to jak najbardziej dopuszczalne, ale niestety fakt istnienia takich numerów również wykorzystują złodzieje.

Bardzo powszechną praktyką oszustów jest wysyłanie sms-ów zachęcających do kontaktu, gdzie w treści wiadomości nie było informacji o płatnościach. Często proponują wróżby, horoskopy, odbiór wygranej na loterii albo udział w teleturnieju. Aby wyrazić zgodę, trzeba wysłać sms-a na podany numer. Osoby nieświadome nie wiedzą, że krótkie numery zaczynające się od cyfry 7 lub 9 to numery premium. Można za nie zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę. Natomiast za krótkie numery zaczynające się od cyfry 8 zapłacimy niecałą złotówkę. Nie jesteśmy o tym informowani aż do momentu uzyskania rachunku za telefon. Są jeszcze inne rodzaje sms-ów, czyli sms-y zwrotne. Są one często bezpłatne, natomiast aktywują kosztowną usługę lub abonament, za który jesteśmy zobowiązani regularnie płacić. Ich numery zaczynają się od cyfry 5 lub 6. Na podobnej zasadzie działają połączenia. Jeśli oddzwonimy na numer premium, zostaną nam naliczone ponadprzeciętne stawki za minutę połączenia.

Usługę Premium można zablokować. Trzeba poinformować o tym swojego operatora, zmienić ustawienia na swoim koncie w Internecie albo wysłać odpowiedni kod USSD. Na każdą usługę jednak trzeba działać oddzielnie, co może być nieco czasochłonne. Można także ustawić limity kwotowe na wszystkie połączenia i sms-y. Ustawiamy kwotę, np. 10 zł, która miesięcznie nie może zostać przekroczona. Dzięki temu, nawet jeśli ulegniemy oszustom telefonicznym, nie stracimy majątku.

Musimy pamiętać, by nie wysyłać sms-ów na płatne numery, nawet jeśli kuszą nas milionowymi wygranymi na loteriach. Nikt nie daje nic za darmo, dlatego, chcąc się łatwo wzbogacić, możemy być pewni, że to ktoś chce się wzbogacić kosztem nas. Jeśli ktoś prosi o wysłanie bezpłatnego sms-a zwrotnego, należy po prostu zignorować taką wiadomość albo umieścić na stronie z podejrzanymi i nieuczciwymi numerami, by ostrzec pozostałych użytkowników portalu. Jeśli mamy wątpliwości, czy numer, który do nas dzwoni lub pisze jest numerem premium, możemy sprawdzić go na stronie Kogo To Numer, gdzie użytkownicy przestrzegają resztę internautów przed nieuczciwymi numerami.

G2 TEAM