Co może oznaczać nieznany numer?

Data dodania: 07.11.2016


Telefony komórkowe są z nami w każdym momencie. Używa się ich podczas lekcji czy wykładów, w trakcie pracy i posiłków. Śpimy z telefonem przy głowie, a pierwszym odruchem po obudzeniu jest skontrolowanie smartfonu. Przywiązanie współczesnych ludzi do telefonii komórkowej wykorzystują z dużym skutkiem przeróżni oszuści. Jak działają i jak dowiedzieć się, kto dzwonił?

Telefoniczni oszuści posiłkują się zwyczajem oddzwaniania na numer, od którego połączenia nie zdążyliśmy odebrać. Najczęściej wykorzystują pory nocne lub poranne, gdy człowiek śpi lub nie ma czasu odebrać telefonu, gdyż wybiera się do pracy i nie ma czasu na pogawędki. Taka osoba oddzwania później, nie zastanawiając się, czy nie wybiera numeru, za który zapłaci kilka złotych za minutę połączenia. Niektórzy naciągacze dzwonią z egzotycznych miejsc, najczęściej z Afryki. Wtedy za połączenie można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Numery z Wybrzeża Kości Słoniowej, zaczynające się na +225 lub z Demokratycznej Republiki Konga, o początku +243, mogą być mylone z polskimi numerami, są jedynie trochę dłuższe. Dlatego zanim się oddzwoni, należy dobrze przyjrzeć się, z jakim krajem zamierzamy nawiązać połączenie.

Nie wiemy, kto dzwonił, dlatego próbujemy do tego dojść poprzez ponowne połączenie. Co się dzieje po oddzwonieniu? Najczęściej w słuchawce słychać głuchą ciszę, ewentualnie niezidentyfikowane szumy. Wtedy płacimy tylko za kilka sekund, podczas których uznamy, że po drugiej stronie słuchawki nikt nam nie odpowie. Jednak naciągacze mają swoje sztuczki, dzięki którym mogą wyłudzić jeszcze więcej pieniędzy. Przykładowo: po odebraniu telefonu ofiara oszustów słyszy dźwięk przerwanego połączenia. Jeśli nie ma nawyku wciskania klawisza rozłączenia, może po prostu odłożyć telefon, a rozmowa będzie trwała nadal. Przez takie manewry można stracić ogromne sumy pieniędzy. Dlatego nigdy nie można mechanicznie odkładać telefonu na bok – za każdym razem trzeba się rozłączyć, by być pewnym, że rozmowa została zakończona.

Co zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze: nie oddzwaniać pochopnie. Urząd Komunikacji Elektronicznej zdaje sobie sprawę z wagi problemu, dlatego uruchomił specjalną infolinię, gdzie można dowiedzieć się więcej o podejrzanym numerze lub nawet zgłosić próbę oszustwa. Jednak infolinia nie jest dostępna całodobowo. Innym sposobem jest sprawdzenie numeru na portalach typu kogo-to-numer.pl. Dzięki nim można połączyć się ze społecznością z tym samym problemem, podzielić się doświadczeniami i radami w przypadkach konkretnych numerów.

Domy Kołobrzeg